Meme küçültme ameliyatları, memelerin boyutlarını küçültmek amacıyla fazla cildin, yağın ve meme dokusunun alınarak yapılan ameliyatlardır. Meme büyüklüğü nedeniyle sırt ve omuz ağrısı yaşayanlar, estetik görünümünden memnun olmayan hastalarda bu ameliyat yapılabilmektedir.

Büyük memeler sadece estetik olarak bir sorun olarak görülmemelidir. Aynı zamanda hastaların günlük yaşam kalitesini etkileyen bir durumdur. Gün içerisinde boyun ve sırt ağrısına sebep olmakla beraber, memelerini saklamak isteyen kadınlar geniş elbiseler tercih etmek zorunda kalırlar. Sırtta kamburlaşma, omuzlarda sütyen askısı izi büyük memelere bağlı olarak görülmektedir.

  • Ameliyat süresi: Yaklaşık 2 saat
  • Ameliyat öncesi gerekli testler: Öncesinde memedeki kitleleri değerlendirmek için yaşınıza uygun olarak mammografi ya da ultrason ile görüntülemeler gerekmektedir. Anestezi hazırlığı için ise gerekli testler hastanemizde anestezi uzmanı hekimler tarafından yapılacaktır.
  • Ameliyat sonrası dikkat edilecek noktalar nelerdir: Ameliyat sonrası yaklaşık 4 hafta bu ameliyata özel medikal sütyen kullanımını önermekteyiz. İlk 1 hafta ödem, morluk gibi bulgular olmakla birlikte sonrasında hızla azalmaktadır. Ameliyat sırasında koyduğumuz drenleri de gelen sıvı miktarına göre 2-5 gün arasında çekiyoruz.
  • Hastanede kalış süresi: Genellikle 1-2 gün.
  • Yara izi: Kullanılan tekniğe bağlı olarak değişmekle birlikte, izin minimum kalması amacıyla cilt altı ve cilt dokuları en iyi şekilde kapatılarak izin minimum kalması sağlanır. Yara iyileşmesi sağlandıktan sonra kullanılacak kremler ile de izlerin azaltılabilmesi mümkün olmaktadır.
  • Ameliyat sonrası süt verilebiliyor mu? Kişiden kişiye ve tekniğe göre değişmekle birlikte, genel kanı süt yapımının azalacağı yönündedir.
  • His kaybı yaşanabilir mi? Geçici his kayıpları yaşanabilir, ancak zamanla gerileyecektir.

Anestezi

Genel

Hastanede Yatış Süresi

1 Gece

Ameliyat Süresi

2 Saat

Ağrı

Orta

Pansuman Süresi

14 Gün

İyileşme Süresi

10 Gün

Korse

1 Ay

Bir uzmana mı ihtiyacınız var?

Hemen Randevu Oluşturabilirsiniz!

Randevu Oluştur